A gyomorbetegség esetében a diéta egyik fő célja a kímélet.
A diéta alapelve: az étrend legyen fehérjedús, vitamindús, rost- és fűszerszegény.
Fehérjedús: a napi étrend bőségesen tartalmazzon állati eredetű élelmiszereket sovány sajtot, túrót, húst, halat, tojást és májat.
A friss gyümölcsöt és főzeléket tartalmazó ételek minden szükséges vitamint és ásványi anyagokat biztosítanak. Fogyasszon jól felszívódó, könnyen emészthető szénhidrátokat tartalmazó étel-féleségeket. Ilyenek például: fehérkenyér, búzaliszt, péksütemények, búzadara, rizs, burgonya, zsemlemorzsa.
Az ételek elkészítéséhez csak a szükséges zsír-, vagy olajmennyiséget használja fel, a túl zsírosan elkészített étel emészthetősége nehéz. Az olaj könnyen emészthető zsírféleség, fogyasztása nagyon ajánlott. A durva rostozatú zöldség- és gyümölcsféleségeket áttöréssel, passzírozással rosttalanítani kell. Már a kiválasztásnál jelentős, mindig friss, fiatal példányokat használjunk fel ételkészítéshez.
Fűszerszegény: Az ételek elkészítésénél ki kell hagyni az erős, csípős fűszereket, melyek a gyo-mornyálkahártyára izgató hatást fejtenek ki. Ilyenek: a bors, csípős paprika, mustár, ecet, vöröshagyma, fokhagyma.
A beteg naponta 5-6-szor étkezzen, egyszerre keveset. Az étel sem túl meleg, sem túl hideg ne legyen. Tárolt ételt lehetőleg ne fogyasszon.
A fekélyt leggyakrabban savtúltengés kíséri (gyakorta ez is okozza), ezért olyan ételek fogyasztását kerülni kell, amelyek sok savat idéznek elő, pl.: savanyú tejterméket (aludttej, joghurt, kefir), valamint a gyümölcsök közül a sok rostot tartalmazók, apró-magvasak (ribizli, köszméte, szőlő).
Kerülje az izgató anyagokat tartalmazó ételféleségeket (füstölt hús) és italokat (alkohol, feke¬tekávé, sötétre főzött tea). Rossz hatású a nikotin.
Fontos, hogy az ételeket puhára főzze meg, tegye minél könnyebben emészthetővé. A tésztaféléket alapos kidolgozással, sok tojás felhasználásával lehet könnyen emészthetővé tenni.
Lehetőleg tartsa be az étkezések időpontját, étkezzen nyugodtan. Lefekvés előtt egy órával már ne egyen, de vacsorája is kevés, könnyen emészthető ételsorból álljon.
Diéta mellett fontos a nyugodt, káros szenvedélyektől mentes életmód.
Étlaptervezet egy hétre:
1 nap:
R: Tej, zsemle, tehéntúró, trappista sajt, keksz
E: Daragaluska leves, sertésvagdalt szelet, zöldbabpüré-főzelék, csokoládékrém
V: Rakott burgonya, kompót
2 nap:
R: Tea, gépsonka, vaj, kétszersült
E: Csurgatott tojásleves, rizses hús, cseresznyebefőtt
V: Sertésragu leves, vagdaltpogácsa, salátafőzelék
3 nap:
R: Tej, lágytojós, kockasajt, babapiskóta
E: Májgaluskaleves, túrógombóc, alma
V: Töltött-burgonya, csokoládépiskóta
4 nap:
R: Tejeskávé, péksütemény, vaj
E: Zöldséges rizsleves, sertés natúr, zöldborsófőzelék, gyümölcslé
V: Tejbedara, kakaópor, madártej
5 nap:
R: Tea, parizer, vaj, keksz
E: Húsleves, főtt hús, fél adag burgonya, gyümölcsmártás
V: Túrós vagy mákos kifli, gyümölcshab
6 nap:
R: Tej, krémsajt, lágytojós, kétszersült
E: Burgonyaleves, tökfőzelék, sertéssült
V: Rizsfelfújt, málnaöntet
7 nap:
R: Tea, virsli, vaj, nápolyi
E: Csirkeragul eves, töltött-csirke, petrezselymes burgonya, befőtt
V: Hidegsült, vaj, zsemle, gyümölcsrétes