A máj fő feladatai és működési zavarai betegségekbenA máj elhelyezkedéseA máj a hasüregben jobboldalon a bordák által takartan és védve helyezkedik el. Egészséges felnőtt ember mája 1,2-1,6 kg súlyú jellegzetes barnás-vöröses szírű és alsó határa a bordák alsó ívét nem haladja meg.
A máj szerepe az anyagcserébenAz ma már közismert, hogy a máj testünk legfontosabb szervei közé tartozik.Feladatköre átfogja szinte az összes vegyi folyamatot, ami a szervezetben lejátszódik. Az összes anyag, ami a belekből felszívódik, az ereken át a májhoz szállítódik. A belekből nemcsak tápanyagok, hanem mérgek és a belekben normálisan nagytömegben jelenlévő baktériumok is eljuthatnak a májba. A máj megvizsgálja a hozzáérkező anyagokat, és a mérgező vagy a károsító hatásúakat méregteleníti és az epével kiválasztja.A belekből a májba jutó baktériumokat a máj különleges védekező sejtjei (Kupffer-sejtek) bekebelezik és elpusztítják, ezáltal elejét veszik annak, hogy a baktériumok a szervezetet elárasszák és megbetegítsék.A májsejtek a tápanyagok felszívódott részecskéit az erekből kivonják és alapelemeire bontják, majd új anyagokat készítenek belőlük. Ezek az új anyagok lehetnek a test építőelemei (pl. fehérjék) vagy a szervezet működéséhez energiát szolgáltatnak (pl. cukrok, zsírok). Mindezek alapvetően fontosak az élet folytatódásához. Ebben az anyagcserének nevezett kémiai folyamatsorban a máj feladatainak száma és sokrétűsége még a májjal foglalkozó szakemberek számára is alig áttekinthető. Szinte hihetetlen, hogy az összes bonyolult folyamatsor a máj legkisebb egységében, a májsejtben képes lejátszódni. A májsejtekben az összetett kémiai reakciók lefolyását enzimeknek nevezett segédanyagok segítik. Az enzimek a májsejtekben keletkeznek, és feladatukat teljesítendő ott is maradnak. Ezen sajátságuk a májsejtek állapotának megítélésében alapvető gyakorlati jelentőségű. A máj méregtelenítő funkciójaA máj összes feladata közül kétségtelenül a méregtelenítés a legfontosabb. Nemcsak a tápanyagokkal bekerülő mérgek okozhatnak károsodást. A tápanyaglebontás során is keletkezhetnek mérgező anyagok, mint például a fehérjelebontásból származó ammónia, aminek méregtelenítése szintén a májban történik.
Idült májbetegségekben ezt a feladatát szintén csak korlátozottan tudja a máj ellátni. A nem tökéletes fehérjelebontásból származó mérgeződés – az úgynevezett májbetegséghez társuló agybántalom – fáradékonyságot és aluszékonyságot okozhat. Számos gyógyszert is, mint például altatók és nyugtatók, szintén a máj bont le, ezért az ilyen hatású gyógyszerek alkalmazása különös odafigyelést és óvatosságot igényel. A máj termeli a véralvadáshoz szükséges fehérjéketA máj fontos feladata, hogy ne csak saját működési szükségleteinek kielégítésére, hanem általános feladatok ellátására is termeljen fehérjéket. Ilyen rendkívüli jelentőségű feladatokat látnak el a májban termelődő, véralvadásban szerepet betöltő fehérjék. Hiányuk gyakori orrvérzést vagy fogínyvérzést okozhat.Jellegzetesek a bőrön ütés hatására keletkező kék foltok.Fontos azonban hangsúlyozni, hogy ilyen panaszok hátterében nem szükségszerűen és feltétlenül csak májbetegség állhat. Vitaminhiány, fogágy-betegség vagy a hajszálerek betegségei szintén okozhatnak hasonló panaszokat, de májbetegeknél elsősorban magának a májbetegségnek a súlyosbodására kell gondolni. A máj szerepe a szervezet só- és víztartalmának szabályozásábanA máj a szervezetben lévő só- és víztartalom állandóságának szabályozásában is részt vesz. A májbetegek gyakran panaszkodnak arról, hogy ” vizesek”, ami alatt a lábak duzzanatát vagy a hasüregben felszaporodó folyadékot értik.Ez utóbbi természetesen nem víz, hanem a sejtmentes vér összetételéhez közel álló, magas fehérjetartalmú folyadék. Hasonló tüneteket a szív és érrendszeri megbetegedések is okozhatnak. Kialakulásában a nátriumnak, azaz a konyhasónak, alapvető szerepe van, mivel a túlzott bevitellel, vagy súlyosabb esetben a normális só fogyasztással bejutott nátriumot sem tudják a májbetegek veséi kiüríteni. A máj betegségeiről
Májkárosodást okozó mérgekA máj fontos feladata, hogy a környezetünkben előforduló természetes vagy ipari úton előállított és a szervezetünkbe bejutott káros hatású anyagokat lebontsa és kiválassza. Ezt a feladatot igen hatékony méregtelenítő folyamatokkal tudja ellátni, amelyek működését azonban számos tényező hátráltathatja.
A májba jutó szerek májkárosodást okozó hatása alapvetően három tényezőtől függ:
• a szer mennyiségétől valamint mérgezőségének mértékétől,
• a máj egyéni érzékenységének a fokától,
• az egyidejűleg ható károsító tényezők számától.
Ismeretes a környezetünkben előforduló természetes májmérgek, mint a mérges gombák vagy penészes ételek igen súlyos, gyakran halálos kimenetelű májkárosodást okozó hatása.Az ilyen okból kialakult májkárosodások azonban ritkán fordulnak elő.Valamivel gyakoribb az iparban vagy a mezőgazdaságban alkalmazott szerek, például szerves oldószerek, festékek, permetező anyagok által okozott májkárosodás.Ennél még nagyobb jelentőségű a gyógyszerek által okozott májkárosodás. Szinte minden gyógyszerrel kapcsolatban leírtak legalább alkalmi májkárosodást. Ezek többsége azonban szerencsére enyhe, ritkán fordul elő, a szer elhagyása után meggyógyul. Így tehát a gyógyszer kedvező gyógyhatásához képest elhanyagolható kockázatot jelent. Vannak azonban gyógyszerek, amelyeknél a májkárosodás kockázata jelentős, ezeket csak rendszeres orvosi felügyelet és májműködés ellenőrzés mellett lehet alkalmazni. Az emberi szervezetre mérgező hatású anyagok közül a legtöbb problémát okozó kémiai anyag azonban az alkohol, ami ma Magyarországon a májbetegségek 95%-ának kiváltó tényezője. Naponta 80 gramm alkohol tartós fogyasztása a májzsugorodás kialakulásának magas kockázatát jelenti. Ez megfelel napi 1liter bornak, 2 liter sörnek vagy 2 dl tömény italnak. Nőknél már 40-60 g alkoholfogyasztás is a májzsugorodás fokozott veszélyét jelenti. A májbetegség kialakulásához szükséges idő egyéni érzékenységtől függ. Ma már tudjuk, hogy ebben jelentős szerepe van az öröklődő hajlamnak. Másfelől viszont legalább ilyen jelentős az egyidejűleg fennálló károsító tényezők együttes hatása. Így például a sok esetben nem ismert, alattomosan jelenlévő idült vírusos májgyulladás. Hasonló módon súlyos fokú májkárosodást válthat ki önmagában nem jelentős környezeti-, munkahelyi- vagy gyógyszerhatás az alkohol károsító hatásának egyidejű érvényre jutása által.
A máj gyulladásos betegségei
Az alkohol és más májkárosodást okozó tényezők a májban gyulladást váltanak ki. A gyulladás egy védekező folyamat, aminek a célja a kiváltó tényező mielőbbi megszűntetése. Ezt a folyamatot végeredményben az erre a feladatra “szakosodott” sejtek és a sejtekben ható vagy belőlük felszabaduló anyagok okozzák. Ilyen kémiailag igen nagy reakciókészségű anyagok a hidrogénperoxid vagy az úgynevezett szabadgyökök. Hatásuk során azonban, különböző okok következtében, a májsejtek is károsodhatnak. A májsejt károsodás gyakori szembetűnő jele a bőr és a szemfehérje sárga elszíneződése. Ez azonban már súlyos fokú károsodottságra utal.Az előző részben leírt toxikus anyagok többségén kívül kórokozók, elsősorban vírusok is okozhatnak heveny májgyulladást. Számos vírus okozhat májgyulladást, de a hagyományosan májgyulladást okozó vírusok az A, B, C, D, E, betűkkel jelölt hepatitis (májgyulladás) vírusok.A vírusos májgyulladások többnyire heveny formában zajlanak, gyengeség, fáradékonyság, sötét színű vizeletürítés és sárgaság jellemzi őket. Lezajlásuk többnyire eseménytelen és az úgynevezett májfunkciós próbák normalizálódásával a gyógyulás teljes. A betegek egy részénél a lefolyás teljesen tünetmentes, idősebb betegeken elhúzódó lehet. Az A és az E vírus nem okoz idült gyulladást. A B vírus fertőzés 5%-a, a C vírus fertőzés 10-40%-a válhat idült gyulladássá.
A zsírmáj
A zsírmáj kifejezés a májsejtekben felhalmozódó zsírcseppecskék következtében kialakuló májbetegséget jelöli. A májsejtben felszaporodó zsír gátalja a sejt működését, a felpuffadt májsejtek összenyomják a máj vérereit, ami a nem megfelelő vérellátás következtében további májsejt károsodást okoz. Számos kóros állapot és betegség, mint például a kövérség és a cukorbetegség következtében is kialakulhat zsírmáj, de a leggyakoribb oka az alkoholfogyasztás. A vizsgálatok meglehetősen nagy májat és viszonylag enyhe fokú májkárosodottságot mutatnak. Jelentősége annyiban különleges, hogy még nem végleges és nem visszafordíthatatlan a májkárosodottság, a kiváltó tényező kiiktatása és gyógyszeres kezelés megelőzheti a végérvényes májbetegség kialakulását.
A májcirrhosis (májzsugor)
Az évekig illetve évtizedekig ható májat károsító tényezők következtében kialakuló idült gyulladás és májsejt pusztulás a máj jellegzetes szerkezetének elvesztéséhez vezet. A pusztuló májsejtek helyét kötőszövet foglalja el. A kötőszövet zsugorodik, ez további szerkezettorzulást okoz. Ezt a kórfolyamatot és a következtében kialakuló betegséget nevezik májzsugorodásnak vagy orvosi nevén májcirrhosisnak. Mivel a máj összetett feladatainak ellátásához szerkezetének épsége is fontos, ennek elvesztése májelégtelenséghez vezet, és a szervezetet méregtelenítő feladatát sem tudja teljesíteni. Számos májbetegség közül a legtöbb beteget érintő betegség a májzsugorodás. Leggyakoribb oka a túlzott alkoholfogyasztás.Különösen gyakran és fiatal életkorban alakul ki májzsugorodás, ha az idült alkoholhatás idült vírusos májgyulladáshoz vagy egyéb idült toxikus májkárosító hatáshoz társul. A májkárosodottság korai felismerése lehetőséget ad a károsító hatások kiiktatására, a károsodottság kezelésére.A májzsugorodás kialakulásához általában több év illetve egy évtized szükséges, de ritkán, bizonyos vírus okozta májgyulladások egy-két éven belül is májzsugorodáshoz vezethetnek.A zsugorodó kötőszövet összenyomja a máj vérereit, gátolja ezáltal a belekből felszívódott tápanyagokat szállító vér átfolyását a májon. A vér kerülő utakat keresve jut vissza a szívhez. Ilyen jellegzetes elkerülő utak keletkeznek a nyelőcső körüli visszerek tágulata és az aranyér megjelenése révén. A nyelőcsővisszér megrepedését jelző vérhányás súlyos, életveszélyes szövődménye a májzsugorodásnak.A cirrhotikus betegeknek tilos alkoholt fogyasztania, nehéz fizikai munkát végeznie!Szabad, sőt hasznos a könnyű fizikai tevékenység!
A májbetegségek tünetei
A fáradtság, gyengeség, rossz közérzet, tompult, lelassult gondolkodás, kedvetlenség gyakori tünetei úgy a heveny, mint az idült májbetegségeknek, de számos más betegségben is előfordulnak. Gyakori a hányinger, a hőemelkedés és a sötét színű vizelet. Később a bőr és a szemfehérje sárgás színezetű lesz.
Fáj-e a máj?
A fájdalom a betegségek fontos tünete. A májbetegek gyakran panaszkodnak májtájéki tompa nyomásról, fájdalomról. A májtájékon jelentkező fájdalom azonban nem csak májbetegség, hanem több eltérő ok következtében jelentkező tünet. A májban alig vannak fájdalomérző idegvégződések. Viszont az epeútrendszert, mindenekelőtt az epehólyagot, bőségesen ellátják fájdalomérző idegvégződések, melyek létéről epehólyag-gyulladás vagy epeútelzáródás esetén azonnal tudomást szerzünk. Vagyis azonnal fájdalom jelzi azt, ha az epebeteg elvéti a diétáját.Ettől alapvetően eltérő a helyzet a májjal és a májbetegségekkel. A májbeteg még akkor sem érez fájdalmat, amikor már jelentős károsodást okozó ártalom érte a májat.A fájdalom figyelemfelhívó szerepének a hiánya a máj betegségeit rendkívül alattomossá teszi. Ez magyarázza azt a mindennapi tapasztalatot, hogy a panasz alapján orvoshoz forduló betegek májkárosodottsága rendszerint már igen előrehaladott. Ezért különösen fontos a betegeknek megtanulni, hogy az enyhe, jelentéktelennek látszó tüneteknek is jelentőséget tulajdonítsanak. A felvilágosított beteg nem vélekedhet úgy, ha nem érez fájdalmat, akkor beteg sem lehet.
Az étvágy
Az étvágytalanság foka a májbetegeknél mindig a májbetegség súlyosságának mértéke. Lehet általános vagy csak bizonyos ételekre vonatkozó. Nem tűrik a zsíros ételeket, teltségérzet,puffadás és gyakran hasmenés jelentkezik.Az étvágy visszatérése a betegség gyógyulásának biztos jele.
A közérzet
A májzsugorodásban szenvedő betegek gyengeségről, fáradékonyságról panaszkodnak. Később a fáradékonysághoz agyműködés károsodások társulnak. Ennek oka az, hogy az ammónia és más idegrendszert károsító anyagok a máj méregtelenítő hatását kikerülve közvetlenül az idegrendszerbe jutnak. Ezért a beteg nem tudja a figyelmét összpontosítani pl. az olvasást fárasztónak tartja.Néha íz-, és szagérzés kiesés lép fel. A sárgaság bekövetkeztekor nem kívánják a cigarettát. Gyakoribbak az éjszakai, főleg a lábszárban jelentkező fájdalmas görcsök. Idült májbetegségben gyakori az izomzat sorvadása. A gyengeség és fáradékonyság mellett a betegek gyakran alvászavarokkal küzdenek.
Májbetegség és a szexualitás
A férfiak májbetegsége kapcsán kialakuló nemi vágy csökkenés és impotencia komoly probléma a betegnek és partnerének egyaránt. Az alkohol okozta májbetegségekben gyakrabban és súlyosabb formában jelentkezik. a párkapcsolat önmagában az alkoholfogyasztás következtében kialakuló válságát tovább fokozhatja a férfiak impotenciája. A vádaskodások és az ismétlődő kudarcok elől a beteg még inkább az alkoholhoz menekül. A probléma így önmagát gerjesztő folyamattá válik. Az ördögi kör megszüntetéséhez a probléma ismeretén és a betegség elfogadásán túl, nagy megértésre, sok türelemre és kitartásra van szükség a szexuális partner részéről.A májbetegségben szenvedő nők szexuális viselkedésében a vizsgálatok nem mutattak ki lényeges eltérést a nem májbetegek szokásaitól.
A májbetegségek kivizsgálása
A májbetegek kivizsgálásában az orros által végzett fizikális vizsgálaton kívül az ultrahang vizsgálat jelent alapvető segítséget, amellyel pontosan meghatározható a máj nagysága. Ezentúl lehetőséget kínál a máj szerkezetének és vérkeringésének elemzésére, amiből különböző májbetegségekre, esetleg azok mértékére lehet következtetni. Továbbá nagy jelentőségű és pontos vizsgálati módszerek a máj betegségeinek megállapítására CT, MRI vizsgálatok, valamint ezek speciális formái, pl. CT angiográfia, melynek segítségével a máj vérellátásáról kaphatunk pontos információkat. Ennek igen fontos szerepe van a máj műtétek tervezésben.
A károsodottság fokának megítélése a májból szöveti mintavétel, úgynevezett biopszia révén lehetséges. Ezt a bőrön át a májba szúrt, erre a célra kiképzett tűvel végzik. Amennyiben egy megadott elváltozásból történik a mintavétel a célzás történhet UH vagy CT vezérelve. A szövettani eredménytől függ a beteg további kezelésének és életvezetésének mikéntje.
A máj és az egyén fizikai teljesítőképessége
A májbetegek gyengeségérzete fontos jele a máj csökkent teljesítőképességének. A betegek kedvetlensége a májból jövő energiaszolgáltató anyagok hiányára utal. A gyengeség tehát komolyan veendő tünet. A test így jelzi pihenésigényét azért, hogy a beteg májsejtek magukhoz térhessenek. Ezért kívánnak a májbetegek sokat feküdni. Nemcsak a súlyos, idült májbetegségekben szenvedő betegeknek szükséges a pihenés és a kímélet, hanem azoknak is, akiknek csak enyhe vagy gyorsan múló betegségük van. Nekik is fontos a májukat még hosszabb ideig kímélni azért, hogy ismét teljesen rendbe jöjjön. Ehhez fontos tudni, hogy a máj még akkor sem tökéletesen egészséges, amikor már a panaszok elmúltak vagy már semmi nem utal a lezajlott betegségre. A nem megfelelő terhelés hatására az egyébként enyhe és gyorsan múló betegség is vehet súlyos és idült lefolyást.Miután a májsejtek ismét működőképesek lesznek, a beteg újra terhelhető. A terhelésnek fokozatosnak kell lenni.A korábbi orvosi álláspont az volt, hagy a betegnek a biokémiai vérvizsgálat eredményeinek normalizálódásáig ágyban töltött nyugalomra van szüksége. Az azóta eltelt idők tudományos orvosi megfigyelései azonban azt mutatják, hogy a nem megterhelő normális napi tevékenység nincs káros hatással a májra, és nem hátráltatja a beteg további gyógyulását. Mindenki tudja, hogy a hosszantartó fekvés önmagában mennyire legyengítő lehet. Sőt ebből kiindulva még könnyű sporttevékenységek is megengedettek.Végül, de nem utolsó sorban az alkohol. Amilyen kedvező hatású naponta egy pohár bor elfagyasztása egyébként egészséges embereknek, olyan káros bármilyen eredetű májkárosodásban szenvedőnek, legyen az a májkárosodás enyhefokú. Különösen súlyos megbetegedésekhez vezethet, ha több károsító tényező hatása együtt érvényesül, mint például alkoholfogyasztás és idült vírusfertőzés.
A májzsugorodásban szenvedők táplálkozásáról
A diéta összeállításánál célszerű figyelembe venni,
• legyen ízletes és változatos az étel
• biztosítsa a megfelelő tápérték bevitelét, mivel a májbetegek általában inkább alultápláltak
• a fehérje bevitel különösen fontos a májbetegeknél
Korábban az orvosok májcirrhotikus betegeknél a fokozott fehérjebevitelnek gyógyító hatást tulajdonítottak. Ma már tudjuk, a májbetegek napi fehérjeigénye azonos az egészségesekével. Ez annyi gramm napi fehérjebevitelt jelent, ahány kilós a beteg, például 70 kg-os testsúly esetén 70 g napi fehérje fogyasztást. Magas fehérjetartalmú táplálékok a halból és egyéb húsokból (kb.20 %), a tojásból (kb.15 %), a gabonafélékből (10%) és a tejtermékekből (3%) készült ételek. A nagymennyiségű fehérjebevitel agyműködési zavarokat válthat ki. Helyes diétával vagy szükség esetén gyógyszeres kezeléssel ez a májbetegséghez társuló, agybántalomnak nevezett szövődmény elkerülhető vagy kezelhető.
• a szénhidrátok, amelyek a gabonákban, burgonyában és cukorfélékben találhatók, magas tápértékük következtében fontos energiaforrást jelentenek a májbetegek számára.Amennyiben a beteg orvosa pl. cukorbetegség miatt nem ír elő szénhidrát megszorítást, fogyasztásuk korlátozása nem szükséges.
• kerülje az úgynevezett telített zsírok fogyasztását, mint amilyen a vaj, a sültzsír; a töpörtő, a szalonna, de figyeljen az elegendő telítetlen zsírbevitelre, ami margarinban, az olívaolajban, a napraforgóolajban és egyéb növényi olajokban található
• a hasi folyadékgyülemmel (ascites) szövődött esetekben a napi 3 gramm alatti konyhasóbevitelrendkívül fontos, de a sószegény táplálkozás az ascites kialakulásának megelőzése szempontjából minden májbetegnél kedvező.
IrodalomIzbéki Ferenc: Tanácsadó májbetegeknek, Litgráfia Kft. 1995.